Новини та події

Повернутися

Риба і морепродукти під час вагітності та лактації

15.05.2022

Наукові дослідження показують, що дієта з низьким вмістом риби та морепродуктів може бути однією з причин неоптимального розвитку немовлят. Діти, матері яких під час вагітності їли достатньо риби та морепродуктів, у віці восьми років мають більш розвинену тонку рухову діяльність і більш високий вербальний інтелект.

Одна з основних причин цього – омега-3-жирні кислоти, що містяться в рибі. У період вагітності та грудного годування рекомендується збільшити вміст у раціоні омега-3-поліненасичених жирних кислот. Це пов’язано з тим, що докозагексаєнова кислота (ДГК), незамінна поліненасичена жирна кислота класу омега-3, – це жир, що переважає у мозку, де на неї припадає понад 90% омега-3-жирних кислот, а також в центральній нервовій системі, де від неї залежить нейрокогнітивний розвиток. Також присутні інші кислоти омега-3 – ейкозапентаєнова кислота (ЕПК) та альфа-ліноленова кислота (АЛК), але в мінімальних кількостях.

Рекомендована денна доза ДГК для вагітної або матері-годувальниці повинна складати не менше 200 мг на день. Цього має бути достатньою для оптимального розвитку мозку, нервової системи ока та імунної системи дитини, що росте, а також зниження ризику розвитку постродової депресії у матері. Жирні види риби, наприклад, горбуша, вугільна риба, тріска, особливо багаті на докозагексаєнову кислоту (ДГК). Для отримання дієї дози достатньо двічі на тиждень з’їдати по 100-150 г жирної риби.

Користь від дикої риби та морепродуктів Аляски під час вагітності та в перші роки життя дитини полягає не лише у життєво важливих омега-3-жирних кислотах. Це відмінне джерело білка, вітаміну D, селену, калію і вітамінів групи В.

ДГК у період вагітності та годування груддю

Половина всієї ДГК, що міститься в мозку немовляти, утворюється під час вагітності. Найшвидше її формування (30-45 мг на день) відбувається у третій триместр. Чим більше ДГК міститься в організмі матері, тим більше зможе отримувати плід. ДГК під час вагітності та годування максимально корисна для розвитку гостроти зору дитини, когнітивних функцій та уваги, становлення режиму сну, спонтанної моторної активності, імунітету.

Вкрай важливо, щоб дитина отримувала достатню кількість ДГК із молоком матері, оскільки вона особливо корисна для розвитку мозку у новонароджених. У майбутньому дитина, яка не мала дефіциту ДГК, простіше адаптуватиметься до змін, показуватиме вищий розумовий розвиток і зорово-моторну координацію, у нього буде менше проблем з пам’яттю та неуважністю.

Кількість ДГК, яку отримує немовля, безпосередньо залежить від її вмісту у грудному молоці. Якщо у раціоні матері є дефіцит ДГК, немовля теж отримуватиме її у меншій кількості. Є дослідження, які показують, що у дітей, яких довше годували груддю, підвищується вміст ДГК у мозку та краще розвиваються когнітивні функції. Обсяг омега-3-жирних кислот впливає на нейропсихічний розвиток, зокрема схильність до занепокоєння та соціальну поведінку.

Алергія та астма

Омега-3-жирні кислоти допомагають зменшити запалення та зміцнюють імунітет. Завдяки цьому у немовлят, які отримують достатню кількість омега-3, знижується ризик розвитку харчової алергії, атопічного дерматиту, різних видів алергії і астми.

Передчасні пологи

Близько 50% усіх передчасних пологів мають незрозумілі причини. Однак є дослідження, що показують: отримання з їжею достатньої кількості омега-3-жирних кислот у період вагітності може знизити ризик передчасних пологів.

Постнатальна депресія

Дослідження показали, що зміни харчування, зокрема збільшення споживання продуктів, багатих на омега-3-жирні кислоти, може допомогти у боротьбі з постпологовою депресією. Жінки з дефіцитом омега-3 більше схильні до розвитку депресії. Це пов’язано з тим, що омега-3-жирні кислоти впливають на передачу нервових імпульсів, і її дефіцит провокує нейрозапалення у мозку. Достатня кількість омега-3-жирних кислот у раціоні також може допомогти знизити соціально-психологічний стрес, пов’язаний з материнством, та зменшити ймовірність виникнення депресії.

Ртуть у рибі та морепродуктах

Важливо пам’ятати, що деякі породи риб можуть містити метилртуть. Дорослі люди на неї не реагують, проте, метилртуть токсична для дитячого мозку, що розвивається, і може негативно позначатися на розвитку дитини. Більшою мірою вона накопичується у великих хижих рибах — в акулі, кахельнику, меч-рибі та королівській макрелі. За посиланням можна знайти рекомендації Управління з контролю за продуктами та ліками США (FDA) щодо видів риб, рекомендованих вагітним, жінкам, що годують, та дітям. Дикий лосось Аляски, наприклад, горбуша чи нерка, минтай, тріска – ці види риб можна спокійно вживати 2-3 рази на тиждень. Більше того, в дикій рибі та морепродуктах Аляски також міститься природний селен, який не дає ртуті вступати в реакцію з тканинами і, якщо не усуває повністю, то зводить до мінімуму ризики, пов’язані з можливою присутністю ртуті.

Джерела:

Ще новини

Морепродукти Аляски на виставці Seafood Expo Global 23-25 квітня 2024 року

16.04.2024
Запрошуємо вас відвідати павільйон морепродуктів Аляски на SEG 2024. Дата: 23-25 квітня. Місце проведення: зал 5 – стенди 5A201, 5B201, 5B301, 5C401, 5D301.   ...

Підсумки лососевої путини на Алясці 2023 року

21.09.2023
Вилов 2021-2023, дані в таблиці вказані в тоннах Загальний вилов дикого лосося на Алясці цього року на 16% перевищує передсезонний прогноз, хоча приблизно на 10% менший...

Відзначаємо День дикого лосося Аляски

05.08.2023
10 серпня на Алясці святкують День дикого лосося. А чому б і ні? Адже дикий лосось на Алясці – це не просто риба, це символ, національне надбання штату. Навіть у ко...