Перш, ніж говорити про імпорт з Аляски, згадаємо загальні дані щодо імпорту в Україну замороженої риби (код ТНЗЕД 0303) за останні роки. Розглядатимемо саме цю категорію, оскільки продукцію з Аляски в Україну експортують лише у замороженому вигляді. Через те, що риба та морепродукти Аляски поставляються в інші країни здебільшого в замороженому вигляді, рибопромислова індустрія Аляски багато інвестує у розробку найефективніших і найсучасніших способів заморожування. Зараз на виробництвах Аляски використовують переважно кріогенне миттєве заморожування, яке мінімально пошкоджує клітинну структуру риби.
Отже, всього у 2018 році в Україну було імпортовано 290 560 тонн замороженої риби на 351,5 мільйона доларів США – це найбільший показник обсягу імпорту з 2014 року. У 2015 році, через економічну ситуацію в країні та падіння гривні щодо долара, імпорт замороженої риби впав до 181 455 тонн (для порівняння — 244 860 тонн у 2014 та 329 839 тонн у 2013).
У лавах лідерів постачальників за останні два роки відбулися невеликі зміни: у 2017-2018 перше місце посіла Ісландія, посунувши Норвегію на другу позицію. США у 2018 році посіли 4 місце за обсягом (31 519 тонн) та 2 місце за ціннісним виразом (57,9 мільйона доларів).
З 2009 року імпорт із Аляски до України зростає – за винятком кризового 2015 року, коли впав весь імпорт замороженої риби. Імпорт зі штату Аляска займає близько третьої частини всього імпорту зі США за обсягом (11 463 тонни у 2018) та більше половини за вартістю (31,7 мільйона доларів у 2018). Це 4% всього імпорту замороженої риби та морепродуктів за обсягом та 9% від його вартості.
Найбільші країни-постачальники та штат Аляска, заморожена риба, код ТНЗЕД 0303, тонни
Найбільші країни-постачальники та штат Аляска, заморожена риба, код ТНЗЕД 0303, млн $
Частка Аляски в загальному обсязі (4%) та вартості (9%) відрізняється, оскільки з цього штату, окрім столових видів риб (переважно минтая), імпортують преміальні продукти. 2018 року лише червоної ікри з Аляски в Україну ввезли на 6,6 мільйона доларів. Поступово зростає імпорт королівського краба і такої унікальної та дорогої риби, як чорна тріска. Свій гідний внесок роблять і всі п’ять видів лосося Аляски: чавича, нерка, кижуч, кета та горбуша.
Уся риба на Алясці – дика, тому експорт риби та морепродуктів з цього штату пов’язаний з природними коливаннями вилову. Особливо добре це видно з прикладу лосося. На Алясці вилов цього виду риби йде хвилями – у непарні роки він зазвичай набагато вищий, ніж у парні. Ця природна особливість позначається й на імпорті дикого лосося в Україну: навіть у кризовий для країни 2015 рік імпорт лосося Аляски був вищим, ніж у 2016, коли на Алясці був рекордно низький вилов за багато років, потім у 2017 – ріст на 77% за обсягом і на 45% за вартістю, а у 2018, незважаючи на збереження обсягів імпорту, загальна вартість знову впала на 9%. Загалом у 2018 році з Аляски привезли 2 116 тонн лососевих на 12,3 мільйона доларів. У 2019 році очікується гарний вилов лосося, тож можна сподіватися, що й імпорт цього виду риби в Україну знову зросте.
У 2018 році 70% імпорту лососевих з Аляски припало на горбушу (без урахування червоної ікри). Горбуша – найчисленніший і доступний вид лосося Аляски, вона найменша за розміром (середня вага цілої риби – 1-1,3 кг), має ніжно-рожеве щільне м’ясо. Частка кети склала 26%, за розміром вона більша, ніж горбуша (середня вага цілої риби – близько 3,5 кг), м’ясо у неї теж рожеве, але трохи щільніше. І лише 1,2% від імпорту лососевих з Аляски припало на нерку, м’ясо якої відоме своїм яскраво-червоним кольором.
Рекордсмен і за обсягом, і за вартістю – минтай Аляски. 2018 року до країни привезли 8 419 тонн минтая на 15,5 мільйона доларів. За обсягом це на 40% більше, ніж у 2017, і на 60% більше, ніж у 2015. Минтай – це доступна та смачна альтернатива дорожчим видам риб, яка не поступається, а іноді й перевершує їх за поживною цінністю. Тому не дивно, що імпорт минтая з Аляски в Україну зростає щороку. Найбільша частина минтая імпортується у вигляді H&G, але також привозять сурімі та іноді – невеликі обсяги філе. Нещодавно почали привозити такий продукт, як ікра минтая, яку переробляють і фасують уже в Україні. 2018 року імпорт ікри минтая зріс на 46% за обсягом порівняно з 2017.
Ринок України розвивається, є куди зростати й імпорту в Україну зі штату Аляска. На Алясці є ще багато різних видів риб, які зараз у країну періодично привозять лише в невеликих кількостях. Це і столові види риб, такі як камбала та тихоокеанська тріска, і преміальні продукти, наприклад, палтус або морський гребінець, та продукти з доданою вартістю – філе минтая одноразового заморожування або фарш.
Наразі в Україні морепродукти Аляски можна купити практично в усіх основних роздрібних магазинах: «АТБ», «Ашан», «Білла», «Євротек», «Вопак», «Велика Кишеня», «Клас», «Мегамаркет», «Метро», «Наш Край», «Новус», «Рост», «Рукавичка», «Сільпо», «Фора» і «Таврія», а також у спеціалізованих рибних магазинах «Дон Маре» та «Флагман».
Дані щодо імпорту: ITC Trade Map, NMFS export data