Новини та події

Повернутися

Хек чи минтай?

23.09.2020

На прилавках магазинів часто виникає плутанина між минтаєм та хеком. Давайте розберемося в подібностях і відмінностях цих двох видів риб.

Насамперед слід зазначити, що минтай і хек належать до одного й того самого загону риб, а саме Gadiformes, але до різних родин. Минтай (Gadus (Theragara) chalcogramma) належить до сімейства тріскових, яке включає такі види риби, як тріска, пікша, сайда, путаса та інші. Хек же належить до родини мерзулових (Merlucciidae).

Слід зазначити, що у світі існує кілька видів хека/мерлузи. У цій статті ми говоритимемо переважно про тихоокеанського хека, його ще називають тихоокеанською північною мерлузою (Mercluccius productus).

Название Минтай (Gadus (Theragara) chalcogramma) Хек тихоокеанський (Mercluccius productus)
Середній розмір 30-50 см 34-40 см
Середня вага 500-400 г 650 г
Середній вік при вилові понад 3 роки 4-5 і більше років
Спосіб вилову пелагічний трал пелагічний трал
Раціон харчування Молодь минтая харчується зоопланктоном та дрібною рибою. Зрілий минтай харчується іншою рибою, зокрема молоддю минтая. Тихоокеанський хек харчується креветками, крилем та пелагічними зграйними рибами, такими як тихоокеанська корюшка і тихоокеанський оселедець.

Незважаючи на приналежність до різних родин, минтай і хек схожі: обидва види риби мають біле кремове м’ясо зі схожою текстурою, хоча м’ясо минтая дещо більш шарувате. За смаком м’ясо хека солодше, тоді як м’ясо минтая має більш нейтральний смак і підходить для різних методів приготування, зокрема запікання, смаження, приготування супів та навіть копчення.

Головна відмінність дикого минтая Аляски і тихоокеанського хека за поживними властивостями полягає в тому, що м’ясо минтая більш дієтичне, воно містить менше калорій, жирів та холестерину на 100 г продукту.

Рецепти на будь-який смак із диким минтаєм з Аляски.

 

Порівняння минтая Аляски і хека за харчовими властивостями

Порівняння для 100 г сирої риби Минтай Хек
Калорії, ккал 76 90
Білок, г 17,17 18,31
Жири, г 0,82 1,31
Насичені жирні кислоти, г 0,148 0,247
Поліненасичені жирні кислоти Омега-3, мг 282 260
Докозагексаєнова кислота (ДГК), г 0,16 0,13
Докозапентаєнова кислота (ДПК), г 0,01 0,02
Ейкозапентаєнова кислота (ЕПК), г 0,07 0,09
Холестерин, мг 61 67
Кальцій, мг 12 48
Мідь, мг 0,041 0,031
Залізо, мг 0,27 0,34
Фосфор, мг 190 222
Калій, мг 331 249
Натрій 159 72
Цинк 0,4 0,88

 

Як відрізнити минтай і хек у магазині

Під час купівлі заморожених тушок зверніть увагу на колір луски: тушка минтая трохи темніша, а у хека на спинці немає темних плям. Плавці може бути видно не на всіх тушках, але якщо вони є, то у минтая має бути три окремі плавці зверху, тоді як у хека спинні плавці не так чітко розділені. Розмір і вага риби приблизно однакові, тому вони не можуть слугувати визначальними ознаками.

Філе минтая і хека складніше відрізнити одне від одного. Тому рекомендується купувати продукцію у перевірених продавців або брендів, якщо вам важливо придбати саме той вид риби, який вас цікавить.

 

Зона проживання та промисел

Минтай мешкає в північній частині океану, в холодних водах Берингового моря і затоки Аляска (США). Тихоокеанського хека ловлять біля штатів Вашингтон, Орегон і Каліфорнія, а також у Канаді. США є найбільшим постачальником як минтая, так і хека на український ринок, поставляючи до 99% тушок минтая і 40% тушок хека.

Промисел минтая є наймасштабнішим серед усіх видів диких риб у світі та лідирує за обсягом видобутку серед тріскоподібних риб. У США, у штаті Аляска, щороку виловлюють понад 1,5 мільйона тонн минтая. Промисел минтая в США здійснюється з дотриманням принципів сталого рибальства, що сприяє збереженню морських екосистем і забезпечує майбутнє використання рибних ресурсів. Продукція минтая зі США експортується по всьому світу у вигляді тушок та перероблених продуктів. Приблизно чверть усього видобутку минтая використовується для виробництва сурімі, п’ята частина – для виготовлення ікри, а половина – для виробництва філе.

Промисел хека в США менш масштабний і становить лише близько 20% від обсягів промислу минтая. Важливо зазначити, що в Аргентині ловиться інший вид хека, який також відомий як аргентинська чи патагонська мерлуза, або патагонський хек (Merluccius hubbsi).

Промислові обсяги видобутку минтая, що значно перевершують обсяги хека, дають змогу утримувати ціну на минтай на нижчому рівні. При цьому, купуючи заморожену тушку минтая в магазині в Україні, ви можете бути впевненими в походженні продукту і дотриманні правил видобутку, які суворо контролюються федеральними службами США та службами штату Аляска. Що стосується хека, то походження продукту і зони видобутку вказуються на упаковці.

 

Джерела:

Ще новини

Морепродукти Аляски на виставці Seafood Expo Global 23-25 квітня 2024 року

16.04.2024
Запрошуємо вас відвідати павільйон морепродуктів Аляски на SEG 2024. Дата: 23-25 квітня. Місце проведення: зал 5 – стенди 5A201, 5B201, 5B301, 5C401, 5D301.   ...

Підсумки лососевої путини на Алясці 2023 року

21.09.2023
Вилов 2021-2023, дані в таблиці вказані в тоннах Загальний вилов дикого лосося на Алясці цього року на 16% перевищує передсезонний прогноз, хоча приблизно на 10% менший...

Відзначаємо День дикого лосося Аляски

05.08.2023
10 серпня на Алясці святкують День дикого лосося. А чому б і ні? Адже дикий лосось на Алясці – це не просто риба, це символ, національне надбання штату. Навіть у ко...