Новини та події

Повернутися

Комерційний промисел лососів у світовій торгівлі

08.06.2020

У світовій торгівлі рибою існує сім видів лососів, які діляться за способом видобутку (дикі та фермерські) і зоною походження (тихоокеанські та атлантичні).

 

Дикий і фермерський лосось

Ресурси океану не дають змоги задовольнити потреби всього світового населення в рибній продукції. У зв’язку з цим частка фермерських лососів на світовому ринку поступово збільшується, тоді як видобуток дикої риби та морепродуктів залишається стабільним. При збільшенні видобутку дикої риби виникає ризик перелову і скорочення популяції риби. У результаті цього дикі лососі стають затребуваним продуктом преміум-класу.

На аквакультурних фермах розводять чотири види лосося: атлантичного лосося (Salmo salar), райдужну форель (Oncorhynchus mykiss), кижуча (Oncorhynchus kisutch) і чавичу (Oncorhynchus tshawytscha). Близько 90% фермерських лососів на світовому ринку – це атлантичний лосось.

Дикі лососі охоплюють такі види, як горбуша (Oncorhynchus gorbuscha), кета (Oncorhynchus keta), нерка (Oncorhynchus nerka), чавича (Oncorhynchus tshawytscha) і кижуч (Oncorhynchus kisutch). Обсяги видобутку дикого атлантичного лосося і райдужної форелі незначні, і вони рідко поставляються на український ринок.

На діаграмі добре видно динаміку зміни пропорцій між видобутком дикого лосося і продукцією аквакультури. Наразі лише третина всієї лососевої продукції залишається дикою, тоді як всі інші види вирощуються на фермах.

 

Світовий обсяг виробництва лосося (2018 рік):

– Дикий лосось: 1,1 млн тонн.

– Фермерський лосось: 2,3 млн тонн.

Зони видобутку лососів

До тихоокеанських лососів належать шість видів: горбуша, кета, нерка, чавича, кижуч і райдужна форель. Усі вони мешкають у природі в Тихому океані та видобуваються в дикому вигляді. До основних країн, де ведеться видобуток дикого тихоокеанського лосося, належать США (штат Аляска), Канада, Росія і Японія.

Наразі більша частина дикої лососевої продукції поставляється в Україну з Аляски. Приблизно 70% імпорту лососевих продуктів з Аляски припадає на горбушу (без урахування червоної ікри). Дикий тихоокеанський лосось в Україну поставляють у замороженому вигляді, оскільки його комерційний видобуток здійснюють тільки влітку і восени.

Атлантичні лососі мешкають у північній частині Атлантичного океану. Єдиним представником цього виду лососів, який відіграє ключову роль у світовій торгівлі, є атлантичний лосось. Промисел дикого атлантичного лосося обмежений, і цей продукт практично не представлений на світовому ринку. Атлантичний лосось вирощують на рибних фермах у різних країнах, включно з Норвегією, Шотландією, Ірландією, Чилі та Фарерськими островами.

Під час вибору лососевої продукції слід звертати увагу на вид риби, країну походження і спосіб видобутку.

Ми висловлюємо подяку Віктору Сагайдаку, фахівцю рибного відділу GoodWine, за його внесок у підготовку цієї статті.

 

Ще новини

Морепродукти Аляски на виставці Seafood Expo Global 23-25 квітня 2024 року

16.04.2024
Запрошуємо вас відвідати павільйон морепродуктів Аляски на SEG 2024. Дата: 23-25 квітня. Місце проведення: зал 5 – стенди 5A201, 5B201, 5B301, 5C401, 5D301.   ...

Підсумки лососевої путини на Алясці 2023 року

21.09.2023
Вилов 2021-2023, дані в таблиці вказані в тоннах Загальний вилов дикого лосося на Алясці цього року на 16% перевищує передсезонний прогноз, хоча приблизно на 10% менший...

Відзначаємо День дикого лосося Аляски

05.08.2023
10 серпня на Алясці святкують День дикого лосося. А чому б і ні? Адже дикий лосось на Алясці – це не просто риба, це символ, національне надбання штату. Навіть у ко...