Новини та події

Повернутися

Факти про безпеку харчової продукції у зв’язку з поширенням COVID-19

30.03.2020

Наразі немає доказів, що COVID-19 може передаватися людині через їжу. Вживання морепродуктів Аляски не становить небезпеки для здоров’я.

Центр з контролю та профілактики захворювань (Centers for Disease Control, CDC) – це профільна установа Уряду США з реагування на коронавірус (COVID-19). Центр є основним джерелом актуальної інформації та рекомендацій щодо поширення вірусу в США.

Безпека харчової продукції – чи може вірус передаватися через їжу?

 • Центр з контролю та профілактики захворювань (CDC), Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA), Міністерство сільського господарства США (USDA) і Національне управління океанічних та атмосферних досліджень (NOAA) не встановили, що вірус COVID-19 може передаватися через їжу.
 • Вживання в їжу риби та морепродуктів Аляски не становить небезпеки для вашого здоров’я.
 • Риба і морепродукти Аляски – це корисне джерело важливих для здоров’я вітамінів та поживних елементів, окрім того, доведено, що вживання риби й морепродуктів Аляски підтримує здоров’я імунної системи.
 • Рекомендується дотримуватися всіх заходів безпеки при користуванні харчовою продукцією, зокрема, мити руки не менше 20 секунд перед їдою.
 • Наразі немає доказів того, що COVID-19 може передаватися людині через продукти харчування.
 • Коронавірус характеризується слабкою виживаністю на поверхнях харчової продукції, до того ж, «відсутні докази передачі коронавірусу через імпортні товари, і в США не зареєстровано жодного випадку коронавірусу, пов’язаного з товарами, що імпортуються» з будь-якої країни ( Центр контролю та профілактики захворювань (CDC) https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html; «Як захистити себе»)
 • Найімовірніше, ризик поширення через «харчову продукцію (зокрема рибу та морепродукти) або упаковку, що транспортуються протягом кількох днів чи тижнів в умовах неконтрольованого температурного режиму, в охолодженому або замороженому вигляді» є дуже низьким (Центр контролю та профілактики захворювань (CDC) https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html; «Як поширюється коронавірус»).
 • Вищезазначені повідомлення відповідають висновкам, наданих як Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA), так і Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).

Про технології обробки риби та морепродуктів на Алясці

Компанії Аляски, що займаються обробкою риби та морепродуктів, застосовують на виробництві найвищі стандарти безпеки і санітарії відповідно до вимог федеральної влади та добровільно дотримуються ще суворіших протоколів, що дозволяють запровадити передові галузеві стандарти безпеки поводження з харчовою продукцією. Щорічно влада штату і федеральна влада проводять аудит обробних виробництв для перевірки дотримання компаніями вищевказаних норм щодо забезпечення безпеки поводження з харчовою продукцією.

На кожному виробництві затверджено механізми реагування у разі непередбачених обставин, які є частиною обов’язкових планів готовності та спрямовані на організацію реагування у разі спалахів хвороб людини та виникнення інших факторів зовнішнього порядку з метою захисту здоров’я та безпеки як працівників, так і населення, а також попередження загроз, які можуть спричинити порушення роботи виробництва, проведення операцій з обробці риби і морепродуктів. Захист здоров’я людини та забезпечення безпеки поводження з харчовою продукцією є пріоритетними завданнями.

Компанії Аляски, що займаються обробкою риби та морепродуктів, дотримуються наступних обов’язкових федеральних стандартів у сфері безпеки поводження з харчовою продукцією і проходять відповідні аудити:

 • Чинна редакція належної виробничої практики (cGMP) Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA). Щодо виробничих потужностей компаній Аляски, що займаються обробкою риби та морепродуктів, чинна редакція належної виробничої практики (cGMP), дотримання якої є обов’язковою вимогою Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA), регулює питання конструкції, технічного обслуговування і санітарної обробки самого виробництва та обладнання, а також питання особистої гігієни й санітарно-епідеміологічного контролю його працівників.
 • Аналіз ризиків та критичні контрольні точки (ХАССП, Hazard Analysis and Critical Control Point, HACCP). Відповідно до вимог Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA), компанії, що займаються обробкою риби та морепродуктів, зобов’язані забезпечувати безпеку поводження з харчовою продукцією відповідно до системи запобігання на основі Аналізу ризиків та критичних контрольних точок (ХАССП). У ХАССП визначаються ризики для харчової продукції та вводяться контрольні механізми для їх попередження з подальшим моніторингом дії таких механізмів на виробництві, що обробляє рибу і морепродукти.
 • Робочі стандарти санітарної обробки (Sanitation Standard Operating Procedures, SSOPs). Компанії Аляски, що займаються обробкою риби та морепродуктів, керуються докладними робочими стандартами із санітарної обробки (SSOPs), в яких описується об’єкт, метод і періодичність очищення, а також зміст реєстраційних записів, які слід вести для обліку відповідних операцій. Робочі стандарти із санітарної обробки розробляються індивідуально для кожного виробництва.

Додаткові інформаційні ресурси для галузі

Де я можу знайти додаткову інформацію, щоб підготувати свій бізнес, пов’язаний із продуктами харчування, до можливих наслідків розповсюдження COVID-19?

 • Інститут маркетингу харчової промисловості (Food Marketing Institute, FMI) склав збірку відомостей довідкового характеру, контрольний перелік готовності, список ресурсів для ланцюжка поставок, шаблони, а також зібрав багато іншої інформації для підтримки галузі харчової промисловості, див.: https://www.fmi.org/food- safety/coronavirus.

Де я можу знайти основні тези, якими я міг би поділитися зі своїм адміністративним та персоналом, що обслуговує, для роботи чи спілкування з клієнтами?

 • Національний інститут рибної промисловості (National Fisheries Institute, NFI) опублікував основні тези та відповіді на популярні запитання (FAQ) про безпеку риби й морепродуктів, важливість їх включення до здорового раціону харчування, див.: https://seafoodsafetycovid19.wordpress.com/.

 

Де я можу знайти інформацію щодо ситуації з COVID-19 саме на Алясці?

 • Міністерство охорони здоров’я та соціальних служб штату Аляски здійснює оперативний моніторинг ситуації, висвітлює її зміни, а також пропонує рекомендації для підготовки й постери для друку, якими можуть скористатися всі жителі Аляски та місцеві компанії, див: http://dhss.alaska.gov/dph/Epi/id/Pages/COVID-19/default.aspx.

Де на сайті Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC) знаходиться розділ із запитаннями (FAQ)? Я хотів би отримати більш докладну інформацію.

 • Наведену в цьому документі інформацію та інші рекомендації щодо захисту здоров’я й готовності можна знайти на сайті Центру, див. розділ: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html.

Цей документ є інформаційним ресурсом, який підготував Інститут маркетингу морепродуктів Аляски (Alaska Seafood Marketing Institute, ASMI) для учасників галузі риби та морепродуктів Аляски. Подані дані не є вичерпними, оскільки документ покликаний служити якоюсь відправною точкою, починаючи з котрої компанії могли б структурувати пошук цікавої для них інформації. Інститут ASMI продовжить стежити за зміною ситуації та надавати інформацію і ресурси, що з’являтимуться.

 

Ще новини

Морепродукти Аляски на виставці Seafood Expo Global 23-25 квітня 2024 року

16.04.2024
Запрошуємо вас відвідати павільйон морепродуктів Аляски на SEG 2024. Дата: 23-25 квітня. Місце проведення: зал 5 – стенди 5A201, 5B201, 5B301, 5C401, 5D301.   ...

Підсумки лососевої путини на Алясці 2023 року

21.09.2023
Вилов 2021-2023, дані в таблиці вказані в тоннах Загальний вилов дикого лосося на Алясці цього року на 16% перевищує передсезонний прогноз, хоча приблизно на 10% менший...

Відзначаємо День дикого лосося Аляски

05.08.2023
10 серпня на Алясці святкують День дикого лосося. А чому б і ні? Адже дикий лосось на Алясці – це не просто риба, це символ, національне надбання штату. Навіть у ко...